YGS'ye Girecekler Son Gün Ne Yapmalı? | Burak Karataşoğlu
Eğitim

YGS’ye Girecekler Son Gün Ne Yapmalı?

ygs-stres-yenme

YGS’ye bir gün kala neler yapmalısınız? Son gününüzü nasıl değerlendirmelisiniz? Sınav gecesi rahat uyumanın yolları neler? Sınav stresi nasıl yenilir?

Merhaba arkadaşlar, daha önceki makalemde bu haftayı nasıl geçirmeniz gerektiğine dair paylaşımlarda bulunmuştum. Bu makalemde YGS’ye bir gün kala neler yapmalısınız? Son gününüzü nasıl değerlendirmelisiniz? Sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Yoğun bir çalışma temposunun ardından beklenen gün geldi. 13 Mart Pazar günü saat 10.00’da YGS‘ye gireceksiniz. Uzun süreli çalışma temponuzun karşılığına alma vakti geldi. Peki sınavdan bir gün önce kendimizi nasıl hazırlamalıyız. Bugün hepiniz için çok önemli. Şunu bilmelisiniz ki cumartesi sabahı kesinlikle erken kalkmalısınız. Neden mi? Erken kalkın ki gece uykunuz erken gelsin. Bir çok öğrencinin problemidir sınavdan önceki gece uyuyamamak. Eğer güzel bir uyku istiyorsanız ve sabaha uykunuzu almış bir şekilde uyanmak istiyorsanız, cumartesi sabahı kesinlikle erken kalkın. Zaten daha önceki makalemde bu haftayı sınav haftası olarak değerlendirip her gün sınav günüymüş gibi uyku düzeninizi ayarlamanız gerektiğini söylemiştim. Mümkün olduğunca cumartesi günü telefonunuzdan uzak durun. Moral bozucu haberler, arkadaşlardan gelen saçma sapan mesajlar sizi etkileyebilir. Aynı zamanda kafa karıştırıcı sorular sizlerin moralini bozabilir.

Cumartesi sabahı kalktığınızda sınav günüymüş gibi davranın ve sabah 10.00’da bir deneme çözün. Çözdüğünüz bu denemenin seviyesi kolay olsun. Yarın için sizleri motive edecektir. Emin olun dershanelerinizden ve piyasadan almış olduğunuz deneme sınavları YGS‘den çok daha zor. Bunun sebebi sizi her türlü soruya karşı hazırlıklı bir hale getirme istediğidir. Peki, cumartesi akşamı ne yapacaksınız? Cumartesi akşamı yatmadan önce kazanmak istediğiniz bölüm ve üniversitenin hayalini kurun. Seneye orada olacağınızı düşünün. Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmaların tamamı hedefinize ulaşmak içindi ve unutmayın hedefe bir adım kaldı. Eğer çalıştıysanız siz seneye orada olacaksınız. Çünkü çalışan karşılığını alır.

Size birkaç örnek vereceğim; önce bayan öğrencilerimizden başlayalım. Kızlar düşünün sizi makyaj malzemeleri ile ilgili bir sınava alacaklar. Sınav öncesi “ayyy ben yapamam” gibi bir heyecana kapılır mısınız? Hiç sanmıyorum. Neden? Çünkü siz konuya hakimsiniz.

Şimdi gelelim beylere, gençler size futbolla ilgili bir sınav yapacağız deseler stres olur musunuz? Yoo olmazsınız. Neden? Çünkü futbola bir çoğunuz hakimsiniz. Buradan çıkartmanızı istediğim sonuç şu; arkadaşlar eğer çalıştıysanız strese gerek yok çünkü çalıştıysanız yapacaksınız.

Sınav zorluğu hakkındaki analizimi önceki makalemde yapmıştım. Sınav sorularının %10’u çok kolay, %20’si kolay, %40’ı normal, %20’si zor , %10’u çok zor olacak demiştim. Bu da demek oluyor ki çalıştıysanız siz bu soruların en az %80’ini yapacaksınız. Rahat olun stres yapmayın seneye gideceğiniz üniversitenin hayaliyle uyuyun. Pazar sabahı sizin için güzel olacak, unutmayın ki zekanız ve bugüne kadar verdiğiniz emekler önünüze koyulan o YGS kitapçığının üstesinden gelmeyi bilecek. Bu savaşı siz kazanacaksınız. Çünkü güçlü olan sizlersiniz. TÜM ÖĞRENCİ KARDEŞLERİME BAŞARILAR DİLERİM.

Burak Karataşoğlu

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

3 Yorum

Yorum Yap