YGS'ye Girecekler İçin Taktikler | Burak Karataşoğlu
Eğitim

YGS’ye Girecekler İçin Taktikler

ygs-puf-noktalar

YGS ne zaman? YGS saat kaçta? YGS’ye nerede gireceğim? Sınav stresini nasıl yenerim? Sınavda heyecanlanmamak için neler yapmalıyım? Soru çözerken nelere dikkat etmeliyim? Sınav taktikleri.

13 Mart Pazar günün saat 10.00’da yapılacak olan YGS-2016  (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) için binlerce öğrenci hazırlıklarını tamamladı. Değerli öğrenciler, sizlere öncelikle sınv haftası nasıl bir taktik uygulamanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Sınav Haftası

Bir çok kişinin yanlış bildiği bir konuyu düzeltelim öncelikle. “Sınav haftası ders çalışılmaz.” diyen  kişiler var, işte siz o kişilere aldırış etmeyin. Arkadaşlar sınav haftası en kritik haftadır. Sınav haftasında çözebildiğiniz kadar deneme çözmeniz gerekir. Evet konu çalışmak bu saatten sonra gereksiz. Siz bu saatten sonra oturup bol bol soru çözmelisiniz.

Bu hafta uyku düzenini bir oturtalım artık. Bugünden itibaren akşam 23.00 sabah 07.00 düzenine geçelim. 7 saatlik bir uyku sizler için yeterli olacaktır. “7.00’de kalkıp ne yapacağım?” sabah 7.00’de kalkıp güzel bir kahvaltı yapacaksın bol proteinli ayrıca bal reçel gibi şekerli ürünleri de tüketmekte fayda var.

Kendinizi bir hafta boyunca gerçek sınav günüymüş gibi motive edin. Yakınlarınızda bir kütüphane varsa sabah 10.00’da kütüphanede olun ve süre tutarak deneme çözün ve kendinizi bu hafta içerisinde sınava tamamen adapte edin. Eğer okul veya dershanelerinizde bu hafta içerisinde deneme çözme imkanınız varsa bu saatler içerisinde sınıf ortamında deneme çözmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Sınav yerleri belli oldu. Sınav giriş belgeleri artık evlere gelmiyor. ÖSYM’nin sitesinden giriş yapıp çıktısını alacaksınız. Arkadaşlar, sınavdan birkaç gün önce sınava gireceğiniz yere gidip ortamı atmosferi solumanız sizin için büyük bir artı olacaktır. Sıranıza kesinlikle bakın. Ön sıralardaysanız, bu hafta okulda veya dershanede çözeceğiniz denemeleri de ön sıralarda çözmeye çalışın. Bu durum size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Süre ayarlamanızı iyi yapın.

Sınavdan en az yarım saat önce şeker tüketmiş olun ki kan dolaşımınız hızlansın. (Abartmadan) Sınavdan önce tüm ihtiyaçlarınızı giderin ve giderdiğinizden emin olun. Sınav esnasında su tüketirken yudum yudum ve azar azar içmeye dikkat edin. Sınav ortasında dalgınlık gibi bir durum söz konusu olursa hemen bir yudum su içip bir şeker daha yemenizde fayda olacaktır.

SINAVA GİRERKEN NELER GÖTÜRMELİYİM?

Arkadaşlar ÖSYM sizlere kalem, silgi, kalem açacağı, peçete verecek. Siz bunların dışında şeffaf şişede su götürebilirsiniz. Suyunuzu mutlaka götürün, şeffaf şişe unutma.

Bunların dışında üzerinizde yalnızca kimlik ve öğrenci giriş belgeniz olsun. Öğrenci belgeniz siyah-beyaz veya renkli çıktı şeklinde olabilir. Kimliğinizin kesinlikle aslı olacak. Fotokopi olmaz. Öğrenci giriş belgelerinizdeki fotoğrafınızın belirgin olmasına dikkat edin. Fotoğrafsız belgeler geçersiz. Belgelerinizi arkasında önünde herhangi bir yazı vs olmayacak.

YGS Sorularının Zorluk Düzeyi Nasıl?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir. Sınavda soruların zorluk dereceleri belli bir yüzdeye bölünmüştür.

sinav-soru-zorluk-derecesi

Yukarıda verilen tabloda olduğu gibi sınav çok kolaydı, sınav çok zordu diye bir şey yok. Bu yanılgıya düşmeyin ÖSYM çok kolay sorar mı? Sormaz neden aranızdan eleme yapacak. Çok zor sorar mı? Hayır çünkü verdiği müfredat ortada ve artık bu müfredata göre soruyorlar. Yani demek istediğim şu sınavda çok kolay yaptığınız sorular olacağı gibi çok zor sorularda olacak ama bu zor sorular her alanda 3-5 tane eleme sorusu. Bu sorular zaten standart sapmayı belirleyecek sorular olur.

Sınav Sorularını Cevaplarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arkadaşlar soruları çok dikkatli okuyun hemen aa ben biliyorum deyip işaretlemeyin. İşaretlediğiniz soruları kitapçığa işaretlerken optik formunuza da işaretleyin ve kaçıncı soruyu işaretlediğiniz kontrol ederek yapın bu işi. Optik formu en son doldururum demeyin. Bakın bu en çok yapılan hata arkadaşlar. Sonra doldururum deyip yetiştiremeyenler var.

Yapamadığınız ve çelişkide olduğunuz soruların üzerinde fazla zaman harcamayın. Soruyu çember içine alıp geçin sonra dönüp bakarsınız. En iyi bildiğiniz alandan başlayın. Bu size ekstra motive kazandıracaktır. Matematikçiler bunu yaparken dikkatli olsun ilk matematikten başlayacaklar sürelerini aşmadan yapsın bu işi.

Sınav süresinin sonuna kadar sınıfta kalmanızda fayda var. Aklınıza takılan soruları tekrar inceleme fırsatınız olur. Sınavınız bittikten sonra optik formunuzu tekrar kontrol edin. Gerekli işaretlemeleri yaptığınızdan emin olun. Bu konu çok önemli. İşaretlenecek bölgeler ve imza alanını boş bırakmayın. Kitapçığınızın üstünü doğru doldurduğunuzdan emin olun. TÜM ÖĞRENCİLERE ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM. BAHTINIZ AÇIK ŞANSINIZ BOL OLSUN.

BURAK KARATAŞOĞLU 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

8 Yorum

Yorum Yap