Üniversite Sınavında Başarı ve Motivasyon Önerileri
Tanıtım

Üniversite Sınavında Başarı ve Motivasyon Önerileri

sinav-surecinde-kaygi-ve-motivasyon

Çocuğa biz hep senin arkandayız demeliyiz ki çocuk olur da başarısız olursa arkamızda olduğunu hissetsin. Çocukların beklentisi olabilir, hayal kırıklığı yaşamaması için onlara destek olmalıyız.

Öğrenci bu dönemde ilgiye çok ihtiyaç duyar. İki söz bir sihirdir, bocalama dönemi yaşayan çocuklar olumsuz durumları çok daha irdelerler. Aileye bu durumda çok önemli görev düşüyor. Öğrencinin olumlu yaptığı şeyler övülmeli ve moral verilmelidir. Moral motivasyon iyi ise o kişi başarılı olma oranı yüksektir, morali zedelenmişse o kişi en iyi bildiği işte bile bocalar. Bunu yaparken çalışması için motive edilmelidir çünkü çocuk Stephen Hawking‘de olsa çalışmadan sınavdan yüksek puan alması imkansızdır.

Sınav olmadan önce öğrenciyi yönlendirmek çok önemlidir. Öğrenciler bazen çok çalışır ama deneme sınavları kötü gelebilir bu durumlarda desteğe ve morale çok ihtiyacı vardır, tam da bu durumda aile ve öğretmenleri olumlu destek verilmelidir. Aile destek verirken sakin olmalı ve gerekirse çocuk bir kişisel blog açarak burada düşündüklerini yazmalıdır, bu ona terapi gibi gelecektir.

Sınav yaklaştığında çocuklar uyku düzenini düzenlemesi ve hayatını düzenli bir şekilde idame ettirmesi çok önemlidir. Çocuk psikolojik olarak iyi hazırlanmalı ve beraber sınav ile ilgili bir şeyin konuşulmaması gereklidir, biz sana güveniyoruz mesajı sınava saatler kala verilmesi yanlıştır. Bu gibi telkinleri daha önce vermemiz gerekmektedir.

Çocukları korkutmadan çalıştırmak lazım başarının sırrı sakinlikten geçer. Ne kadar sakinseniz ve hoş bir duygu içerisindeyseniz o kadar başarı potansiyeliniz vardır. Anne babalar bir anlamda kendisi streslerini çocuklarının üzerine yansıtıyorlar. Bunu dengelemek lazım. Ösym’den başarılı olmayabilir ama belki de o çocuk hayatta başarılı olacaktır.

Sınava girdiği zaman çocuk şunu bilmeli ki bu okul başarılı ile ilgili yolculuktur başarının tanımı daha kapsamlıdır, sonuç olarak düşünürseniz kaygıdan kurtulamazsınız, süreç vurgulu olmak lazım elimden gelenin en iyisini yapmak ve yaparken de coşku ile yapmak lazımdır, derin bir nefes alınmalı ve haydi ya Allah diye başlamalı. Bu yolculuk yaşam boyu devam edecek ve yaşamın direksiyonunda insan kendisi olmalıdır ve öyle hayatına devam etmelidir. Çocuk bir şeyi başarsın ama işin sonunda sosyal fobi olarak kalmasın hem başarsın hem de hayatta başarılı olsun. www.sanalulke.org adresinden alıntılanmıştır.

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

Yorum Yap