Türklerin İçinde Olduğu Oyunlar | Burak Karataşoğlu
Oyunlar

Türklerin İçinde Olduğu Oyunlar

civilization-5-osmanli

Biz Türkler, bilgisayar ve konsol oyunlarına oldukça meraklıyız. Peki, oyun yapımcıları, Türk oyuncuları ne kadar düşünüyor? Hangi oyunlarda Türklere yer verildi? Gelin birlikte bakalım.

Biz Türkler, bilgisayar oyunları ve konsol oyunları konusunda oldukça aktif bir milletiz. Bu durum oyun yapımcılarının da elbet dikkatini çekiyor. Türklere oyunlarda yer vererek Türk oyuncuları daha çok etkilemeyi başardıkları kesin. Son zamanlarda Battlefield 1‘in Birinci Dünya Savaşı senaryosunda Osmanlı Devleti‘ne de yer vereceğini duyurması Türk oyuncularda büyük bir heyecan yarattı diyebiliriz. Hani bilirsiniz eğer oyunlarda biz varsak daha bir hırslı daha bir hevesli oynarız o oyunu. Peki bakalım geçmişten bugüne hangi oyunlarda Türklere yer verilmiş.

Türklerin Olduğu 10 Oyun

Civilization 5

Civilization 5 oyununu oynayanlar iyi bilir. Sid Meir’s serisinin en etkili oyunlarından biri olan Civilization 5‘te Osmanlı Devleti‘ni seçmeniz mümkün. Osmanlı Devleti‘ni seçerek Kanuni Sultan Süleyman dönemini yaşayabilirsiniz.

civilization-5-osmanli

Crusader Kings 2

Önde gelen strateji oyunlarından biri olan Crusader Kings 2, Osmanlı Devleti‘ni de bünyesinde barındırıyor. Crusader Kings 2‘de gerçek harita üzerinde seçtiğin ülke ile politika ve savaş stratejini ortaya koyuyorsun.

crusader-kings-osmanli

Assassin’s Creed: Revelations

Osmanlı Devleti döneminde İstanbulda geçen oyunun senaryosu oldukça ilgi çekici. Kanuni Sultan Süleyman‘ın Şehzade Süleyman olarak yer aldığı bu oyunda İstanbul’u adım adım yaşayabilir ve sokaktaki insanların Türkçe konuşmalarına şahit olabilirsiniz.

assassins-creed

Age Of Empires II ve Age Of Empires III

Strateji oyunu tutkunlarının kuşkusuz en sevdiği oyunlar arasındadır Age Of serisi. Age of Empires 2 ve 3‘te Türklere’de yer verildi. Özellikle işçilerin ve askerlerin Türkçe tepkiler vermesi Türk oyuncuları bir hayli sevindirmişti.

age-of-empires-2-1467625896

Total War Serisi

Total War serilerinde de Türkleri görmeniz mümkün. Gelişmiş savaş simülasyonuyla oyuncularına büyük bir keyif yaratan oyunda Osmanlı Devleti’ndeki şehzade, padişah, vezir vb. kişileri görebiliyorsunuz. Oyunda aynı zamanda diğer devletlerle farklı politikalar izleyerek ülkenizi daha geniş sınırlara ulaştırmanız da mümkün.

total-war-osmanli

Bunlar dikkatlerden kaçmayan birkaç oyun sadece. Peki Türklere yer veren diğer oyunlara bir bakalım. Hangilerini hatırlıyoruz?

  • PES ve Fifa serilerinde Türk takımlarına yer verilmekte.
  • Football Manager ve Championship Manager oyunlarında Türk takımlarına yer veriliyor.
  • Rise of Nations oyununda da Türkler var. Bu bir strateji oyunu tavsiye ederim.

Peki ya sizin hatırladıklarınız? Türklerin de içinde bulunduğu oyunlardan hatırladığınız varsa aşağıdan yorum atabilirsiniz.

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

Yorum Yap