LYS-YGS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? | Burak Karataşoğlu
Eğitim

LYS-YGS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

ygs-lys-tercih-nasil-yapilir

Üniversite tercihlerinde nelere dikkat edilmeli? Üniversite tercih sıralaması nasıl yapılır? Lys-Ygs tercih sıralaması nasıl yapılır? Üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken konular? Üniversite tercihlerinde sıralamanın önemi nedir?

Merhaba arkadaşlar,

Yorucu bir maratonun sonuna yaklaşmış bulunmaktasınız. Belki de hayatınızın bugüne kadar en yoğun eğitim trafiğini yaşadınız. Hatta biliyorum ki birçoğunuz kendini hayattan soyutlayacak seviyeye geldi. Yoğun ders maratonunu iyisiyle kötüsüyle atlattınız. Kiminiz çok güzel puanlar ve sıralamalarla kiminiz ise beklemediği sonuçlarla atlattı bu maratonu.

Öncelikle düşük puan alan veya beklemediği sonuçlarla karşılaşan arkadaşlara şunu söyleyebilirim; eğer ki bu sınava yeterince çalıştığınızı düşünüyorsanız, çalışma anlamında bu sınavın hakkını verdiğini düşünüyorsanız üzülmeyin. Çünkü emin olun birçok şey kazandınız bu dönemde. Evet belki istediğiniz bölümleri kazanamadınız ama birçok tecrübe ve gelecek için büyük bir alt yapı oluşturdunuz. Herkes bu sınavı ilk seferde kazanacak diye bir şey yok. Bu dünyanın sonu da değil. Hayat bir şekilde devam ediyor ve siz bu hayatta daha iyi yerlere gelebilmek için bu sene daha tempolu çalışarak istediğiniz yerlere geleceksiniz. Bir önceki makalemde de söylemiştim sınav sizden korksun siz sınavdan değil. Çünkü sizler ÖSYM‘den daha güçlüsünüz 😉

Şimdi gelelim sınavda istediği puanı alıp tercih yapacak arkadaşlara. Öncelikle hepinize hayırlı olsun. Emeklerinizin karşılığını almanız ve ÖSYM‘ye gününü göstermiş olmanız gayet hoş. Demiştim, isteyin yeter. Siz ÖSYM‘den daha güçlüsünüz diye.

Bu zorlu maratonun sonuna yaklaştınız ama henüz bitmedi. Sıra geldi tercihlere. İşte bu maratonun sonunda imza atmaya geldi sıra. En kritik dönemdesiniz. Hayatınıza yön verecek ve bundan sonraki hayatınızı nasıl şekillendireceğinizi seçeceksiniz. Küçükken derdik ya ben büyüyünce şunu olacağım bunu olacağım diye. İşte büyüdünüz şimdi asıl meseleye geldiniz: Ne olmak istersiniz?

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • İlk olarak ne olmak istediğinize karar verin. Hangi mesleği sevdiğinize, hangi bölümü okumak istediğinize ve tabii iş olanaklarına dikkat edin.
  • Tercih yapacağınız üniversitelerin akademik kadrosunu mutlaka inceleyin.
  • Tercih yapacağınız üniversitenin olanakları ve bağlantıları hakkında bilgi toplayın. Gerekirse tercih öncesinde üniversiteleri gezin. Üniversiteler bu dönemlerde tanıtım günleri yapmakta. Tanıtım günlerine gidin ve üniversiteler hakkında bilgi toplayın.
  • Tercih yaparken sıralamaya çok dikkat ediniz. Bu konuda bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır. Rehber öğretmenleriniz bu konuda sizleri yönlendirebilir. Tabii bu konuda bilgi sahibi rehber öğretmenler. Bu konuda destek nasıl bulurum diyorsanız dershanelerin rehber öğretmenleri ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Tercih yaparken kesinlikle okumak istediğiniz bölüm ve ileride yapmak istediğiniz mesleği ön planda tutun. Sizin için öncelik bu olmalı.

Tercih Yaparken Sıralama Nasıl Olmalı?

  • Tercihi yaparken şunu iyi bilin ki kimin puanı yüksekse o yerleşir. Sen öne yazdın ben arkaya yazdım diye bir şey yok. Bu sebepler ilk sıralara kesinlikle kendi puanınızdan daha yüksek ama çok gitmek istediğiniz bölümleri yazın.
  • Sıralamanızın ikinci bölümüne sıralamanızın hafif üstündeki yerlere yer verin. Tabii yine okumak istediğiniz bölümleri. Sırf yüksek yer yazayım belki gelir mantığıyla değil. Bu bölüm olursa daha iyi olur mantığıyla hareket edin.
  • Sıralamanızın üçüncü bölümünde sıralamanızın ve puanınızın yeterli olduğu bölümlere yer verin. Sıralamanıza eşit veya altındaki yerleri bu bölüme yazabilirsiniz. Tekrar söylüyorum okumak istediğin bölümleri yaz. Zaten bu bölüm gelmez diye yazmayın. Gelirse görürsünüz :):)
  • Son dilim ise kendinizi garantiye aldığınız bölümdür. Puanınızın altındaki, sıralamanızın rahat rahat yettiği yerleri bu alana yazın. Ben bunu okumam dediğiniz yerleri yazmayın. Sınava tekrar girmek istemeyen arkadaşlar bu şekilde kendini garantiye alabilirler.

Sizler de bu şekilde kılavuzu 4’e ayırarak tercihlerinizi yapın.

Burak Karataşoğlu

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

2 Yorum

  • Öncelikle böyle bir önemli konuya parmak bastığın için kendi adıma teşekkür ederim. Herkes sınav döneminin son sınava kadar olduğu düşünür, halbuki en kritik adımlar bu tercih meseleleridir. Çoğu kişi düzgün bir sıralama yapamamasından dolayı istemediği bölümlerde okumak zorunda kalmakta ve hayattan yeterince zevk alamamaktalar. Sen de gayet net olarak açıklamışsın bu dönemi. Ben de nacizane yorumumu ekleyeyim, “Puanım tutuyor diye değil, ben bu bölümü okumak istiyorum” dediğiniz bölümleri sıralamanıza etleyin.

Yorum Yap