Evdeki Malzemelerle Projeksiyon Yapın | Burak Karataşoğlu
Kendin Yap

Evdeki Malzemelerle Projeksiyon Yapın

evde-projeksiyon-yapimi

Evdeki malzemelerle projeksiyon nasıl yapılır? Projeksiyon yapımı. Projeksiyon yapmak için ne gerekir? Projeksiyon yapımı videolu anlatım.

Merhabalar, bugün sizlere evdeki malzemelerle projeksiyon aleti nasıl yapılır? Bunu anlatacağım.

Herkes evinde bir

olsun ister. Dev ekranda film, maç, oyun keyfi… Düşüncesi bile harika öyle değil mi? Hadi o zaman elimizdeki malzemelerle bizde bir projeksiyon sahibi olalım.

Projeksiyon aleti yapmak için gerekli malzemeler:

2 Adet Ayakkabı kutusu

1 Adet Siyah ayakkabı boyası yoksa siyah kartonlar.

1 Adet büyüteç. Evet, bildiğimiz her kırtasiyede bulunan büyüteç işte.

Projeksiyon aleti nasıl yapılır:

Şimdi gelelim bu malzemeleri nasıl kullanacağımıza;

Öncelikle ayakkabı kutularının içini siyah ayakkabı boyasıyla boyuyoruz. Boyası olmayanlar siyah kartonlarla içini tamamen kaplayabilir. Buradaki amaç karton kutumuzun içi karanlık olsun. Karanlık oda mantığı.

Kartonumuzun ön kısmını büyüteç büyüklüğünde -daire şeklinde- kesiyoruz. Büyütecimizi bu deliğe yerleştiriyoruz. Büyütecin kıyısında köşesinde açıklık kalmasın ki kutumuzun içine ışık girmesin.

Son olarak herhangi bir akllı telefonumuzu kutunun içine ters bir şekilde yerleştiriyoruz. Düz koyarsanız görüntü ters yansır 😉 Kutunun içine telefonunuzu sabitleyecek bir aparat yapabilirsiniz. Çünkü telefonunuzu duvarın uzaklığına göre kutunun içerisinde merceğe yaklaştırıp uzaklaştırmanız gerekebilir. Daha net bir görüntü sağlamak adına bu önemli. Telefonunuzu yerleştirdikten sonra ışıkları kapatıp yeni projeksiyonunuzun keyfini çıkartabilirsiniz.

Projeksiyon Yapımı Videolu Anlatım

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

Yorum Yap