EBA Ders ve E-Okul Nedir? Nasıl Kullanılır? | Burak Karataşoğlu
Eğitim

EBA Ders ve E-Okul Nedir? Nasıl Kullanılır?

eba-giris-uyelik

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir? EBA’ya Nasıl Giriş Yapılır? EBA Şifresi Nasıl Alınır? EBA’ya Nasıl Üye Olunur? EBA Ne İşe Yarar? İşte tüm sorularınızın cevabı bu makalede.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni projesi  EBA ders ve e-kurs portalı ile öğrencilere büyük bir hizmet sunuyor. Proje öğrenciler ve öğretmenleri sosyal ağlarda da bir araya getiriyor.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir sosyal eğitim platformu olan EBA, öğrenci ve öğretmenlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu projedeki amaçlardan birisi de bilgi teknolojilerini aktif bir şekilde kullanarak farklı materyallerle öğrencilere yeni bir eğitim olanağı sunmak.

Ders kaynakları, MEB ve gönüllü paylaşımcılardan sağlanmaktadır. Aynı zamanda öğrenci ve öğretmenler de hazırladıkları sunumları EBA üzerinde paylaşabilmektedir. Bu sayede öğrenciler ve öğretmenler için büyük bir bilgi havuzu oluşturulmaktadır.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Ne İşe Yarar?

Haber Modülü: Öğretmenlerin ve öğrencileri haber niteliği taşıyan çalışmaları kullanıcılar ile paylaşılır. Eğitimle ilgili bilgiler ve haberler bu alanda paylaşılır.

Dünya Modülü: Bu modül ile öğrencilere, interaktif uygulamalar ve zeka geliştirici birbirinden farklı oyun sunulmaktadır.

e-Kitap: Öğrencileri kitap taşımaktan kurtaran bu modül, MEB okul kitaplarını tabletlerinize, telefonlarınıza ve bilgisayarlarınıza indirmenizi sağlamaktadır.

Video Modülü: EBA, video modülü ile öğrencilere görsel ders anlatımları ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler sunmaktadır.

Ses Modülü: Öğrenciler bu modül ile mobil cihazlarından veya bilgisayarlarından, her ortamda kulaklıklarıyla derslerini dinleyebilmekte.

Görsel Modülü: Bu modül ile konuları, görsel materyaller halinde inceleyebilmektesiniz.

e-Ders Modülü: Henüz tamamlanamamış olan bu modülde amaç sağlık sorunları veya diğer sebeplerden dolayı okula gidemeyen öğrencilere bu platform üzerinden ders vermektir.

EBA’YA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

EBA ŞİFRESİ ALMA

1- www.eba.gov.tr adresine girin
2- Sağ üst bölümdeki Giriş butonuna tıklayın.
3- Açılan sayfanın sağ alt bölümündeki “MEBBİS kullanarak şifrey oluştur/yenile” linkine tıklayın.
4- “Giriş Kodu” bölümüne “Kullanıcı Doğrulama”nın altındaki giriş kodunu (Örn: 78557), “Kullanıcı Adı” bölümüne T.C. kimlik numarası ve “Şifre” bölümüne MEBBİS şifresini girin ve “Giriş” butonuna tıklayın.
5- “EBA Şifre Oluşturma Ekranı”ndan şifre oluşturmak için “Şifre Oluştur” butonuna basın.

 EBA şifreniz hazır. 

 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Burak Karatasoglu

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Eğitim Bilimleri Master Öğrencisi, Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmeni, Oymakbaşı İzci Lideri

Yorum Yap